DÜNYADA BİR İLK YAŞANDI

ISPARTA 04.08.2022 - 15:39, Güncelleme: 21.09.2022 - 11:57 2106+ kez okundu.
 

DÜNYADA BİR İLK YAŞANDI

Tıp Literatüründe İlk Kez Karşılaşılan Vaka, SDÜ Hastanesinde Tedavi Edildi Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, gerçekleştirdiği başarılı operasyon ile uluslararası alanda bir ilke daha imza attı.
SDÜ Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, dünyada tanımlanan ilk vaka olarak litarütüre geçecek 38 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturdu. Geniş yerleşimli kitle rahatsızlığı yaşayan, tıp literatüründe ilk kez genizden başlayarak gırtlağa kadar indiği gözlemlenen yumruk büyüklüğündeki kitle, SDÜ Hastanesinde başarıyla alındı.   Nefes darlığı ve yutkunmada güçlük şikayeti SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran 38 yaşındaki Ertuğrul Engin’in boğaz bölgesinde genizden başlayan ve gırtlağa kadar inen kitle tespit edildi. Daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını vurgulayan SDÜ KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, gerçekleştirilen operasyon sonrası hastanın sağlıkla taburcu olduğunu söyledi.   Doç. Dr. Sivrice; “Dışarıdan Herhangi Bir Kesi Yapılmaksızın 2 Saat Süren Ameliyatla Hastamız Sağlığına Kavuştu”   Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, hastalık ve yapılan işlemlerle ilgili şunları söyledi; “2 yıldır yemek yemekte güçlük ve uykuda artan nefes darlığı şikayeti ile polikliniğimize gelen hastaya yapılan tetkiklerde hastanın genzinden yutağına kadar uzanan yaklaşık 5 cm’lik kitle tespit edildi. Genizden başlayıp aşağı doğru tutunan vakaya daha önce hiç rastlamadık. Baş boyun bölgesine yerleşim bu tip tümörler için çok nadirdir. Gerekli görüntülemeleri yaparak hastaya endoskopik operasyon planlandı, dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaksızın 2 saat süren ameliyatla kitle tamamen çıkarıldı. Sonucu Atipik Lipomatöz Tümör olarak raporlanmış olup takiplerinde operasyon sahası tamamen iyileşmiş olarak görüldü. Kronik Lenfositer Lösemi(KLL)geçirmiş olan hastamızın genetik analizleri ile birlikte literatüre kazandırılacak olup bu geniz yerleşimli kitle dünyada ki tanımlanan ilk vakadır. Takibimizde olan hastada 5 aydır herhangi bir nüks bulgusu izlenilmedi.”   Ameliyat sonrası yaşam kalitesinin arttığını dile getiren Ertuğrul Engin, “Rahatsızlığımdan dolayı bir kaç sağlık merkezine gittim ama hiçbir sonuç alamadım. 2 yıldır yemek yerken çok zorlanıyor nefes alamıyordum. Özellikle uyuduğum zaman nefesim tamamen gittiği için ailemden biri sabaha kadar yanımda bekliyordu. Yapılan ameliyat sonrası rahat nefes almaya başladım. Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, Dr. Bekir Büyükçelik ve ekibine çok teşekkür ederim.” dedi.  
Tıp Literatüründe İlk Kez Karşılaşılan Vaka, SDÜ Hastanesinde Tedavi Edildi Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, gerçekleştirdiği başarılı operasyon ile uluslararası alanda bir ilke daha imza attı.

SDÜ Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, dünyada tanımlanan ilk vaka olarak litarütüre geçecek 38 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturdu. Geniş yerleşimli kitle rahatsızlığı yaşayan, tıp literatüründe ilk kez genizden başlayarak gırtlağa kadar indiği gözlemlenen yumruk büyüklüğündeki kitle, SDÜ Hastanesinde başarıyla alındı.

 

Nefes darlığı ve yutkunmada güçlük şikayeti SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran 38 yaşındaki Ertuğrul Engin’in boğaz bölgesinde genizden başlayan ve gırtlağa kadar inen kitle tespit edildi. Daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını vurgulayan SDÜ KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, gerçekleştirilen operasyon sonrası hastanın sağlıkla taburcu olduğunu söyledi.

 

Doç. Dr. Sivrice; “Dışarıdan Herhangi Bir Kesi Yapılmaksızın 2 Saat Süren Ameliyatla Hastamız Sağlığına Kavuştu”

 

Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, hastalık ve yapılan işlemlerle ilgili şunları söyledi; “2 yıldır yemek yemekte güçlük ve uykuda artan nefes darlığı şikayeti ile polikliniğimize gelen hastaya yapılan tetkiklerde hastanın genzinden yutağına kadar uzanan yaklaşık 5 cm’lik kitle tespit edildi. Genizden başlayıp aşağı doğru tutunan vakaya daha önce hiç rastlamadık. Baş boyun bölgesine yerleşim bu tip tümörler için çok nadirdir. Gerekli görüntülemeleri yaparak hastaya endoskopik operasyon planlandı, dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaksızın 2 saat süren ameliyatla kitle tamamen çıkarıldı. Sonucu Atipik Lipomatöz Tümör olarak raporlanmış olup takiplerinde operasyon sahası tamamen iyileşmiş olarak görüldü. Kronik Lenfositer Lösemi(KLL)geçirmiş olan hastamızın genetik analizleri ile birlikte literatüre kazandırılacak olup bu geniz yerleşimli kitle dünyada ki tanımlanan ilk vakadır. Takibimizde olan hastada 5 aydır herhangi bir nüks bulgusu izlenilmedi.”

 

Ameliyat sonrası yaşam kalitesinin arttığını dile getiren Ertuğrul Engin, “Rahatsızlığımdan dolayı bir kaç sağlık merkezine gittim ama hiçbir sonuç alamadım. 2 yıldır yemek yerken çok zorlanıyor nefes alamıyordum. Özellikle uyuduğum zaman nefesim tamamen gittiği için ailemden biri sabaha kadar yanımda bekliyordu. Yapılan ameliyat sonrası rahat nefes almaya başladım. Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice, Dr. Bekir Büyükçelik ve ekibine çok teşekkür ederim.” dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kanalakdeniz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.