Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 bin bekçi kadrosu ihdas edildi

RESMİ İLAN 04.03.2022 - 03:30, Güncelleme: 21.09.2022 - 11:57 2597+ kez okundu.
 

Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 bin bekçi kadrosu ihdas edildi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edildi.
"Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" Resmi Gazete'de yayınlandı.   Kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Başkanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne yeni kadrolar ihdas edildi.   3 BİN ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ KADROSU OLUŞTURULDU   Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.   Ayrıca Avrupa Birliği Başkanlığına 2 genel müdür yardımcısı ve 4 şube müdürü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne de Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı kadroları ihdas edildi.     BAŞVURULAR EGM'YE YAPILACAK   Çarşı ve mahalle bekçisi için başvuru şartları ise şu şekilde:   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,   En az lise veya dengi okul mezunu olmak,   En az 167 cm boyunda olmak,   Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,   31 yaşından gün almamış olmak Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet,   ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,   Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,   Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.     Yeni bekçi maaşları henüz duyurulmadı.   Geçtiğimiz yılın bekçilik maaşları ise; İlkokul mezunu bekçi 5.008,221 TL Lise mezunu bekçi 5.186,079 TL Üniversite mezunu bekçi 5.421,4155 TL idi.   BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADAR?   Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin büyük çoğunluğu 12 saat civarında ve gece çalışmaktadır.   İstanbul: 19:00-07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi uygulanır. İstanbul'un bazı ilçelerinde polis sayısı yetersiz olduğundan dolayı İstanbul'un tüm ilçelerin 12/36 çalışma saati mevcut değildir.   Bu ilçelerdeki Çarşı ve Mahalle Bekçisi olan arkadaşlar 6 + 1 çalışmaktadır. 6 gün boyunca 12 saat çalışıp haftada bir gün izin yapmaktadırlar.
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edildi.

"Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" Resmi Gazete'de yayınlandı.

 

Kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Başkanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne yeni kadrolar ihdas edildi.

 

3 BİN ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ KADROSU OLUŞTURULDU

 

Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.

 

Ayrıca Avrupa Birliği Başkanlığına 2 genel müdür yardımcısı ve 4 şube müdürü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne de Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı kadroları ihdas edildi.

 

 

BAŞVURULAR EGM'YE YAPILACAK

 

Çarşı ve mahalle bekçisi için başvuru şartları ise şu şekilde:

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

 

En az 167 cm boyunda olmak,

 

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,

 

31 yaşından gün almamış olmak Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet,

 

ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

 

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

 

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

 

 

Yeni bekçi maaşları henüz duyurulmadı.

 

Geçtiğimiz yılın bekçilik maaşları ise; İlkokul mezunu bekçi 5.008,221 TL Lise mezunu bekçi 5.186,079 TL Üniversite mezunu bekçi 5.421,4155 TL idi.

 

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADAR?

 

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin büyük çoğunluğu 12 saat civarında ve gece çalışmaktadır.

 

İstanbul: 19:00-07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi uygulanır. İstanbul'un bazı ilçelerinde polis sayısı yetersiz olduğundan dolayı İstanbul'un tüm ilçelerin 12/36 çalışma saati mevcut değildir.

 

Bu ilçelerdeki Çarşı ve Mahalle Bekçisi olan arkadaşlar 6 + 1 çalışmaktadır. 6 gün boyunca 12 saat çalışıp haftada bir gün izin yapmaktadırlar.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kanalakdeniz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.