DEVE SÜTÜNE TALEP ARTTI
Haber
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 14:01 Bu haber 379 kez okundu
 
DEVE SÜTÜNE TALEP ARTTI
Deve sütüne talep arttı. Sütün litresi 100 liradan satılıyor.
DENİZLİ Haberi
DEVE SÜTÜNE TALEP ARTTI

Koronavirüs salgınıyla birçok alışkanlığımız değişti.

Vatandaşlar, virüse karşı şifa olacağını düşündüğü yiyecek ve içecekleri denemeye başladı.

Sarayköy'de üretilen deve sütüne bu dönemde talep artmaya başladı.

Süt üreticileriden Ahmet Bulanık,"Bu süt sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi kuvvetleniyor" dedi.

LİTRESİ 100 LİRA

Sarayköy ilçesi, Türkiye'nin önemli deve üretim merkezleri arasında yer alıyor. İlçede bulunan çiftliklerde erkek develer, güreşler için hazırlanırken, dişi develerden de süt elde edilip satılıyor. Çiftliklerin önemli gelir kaynakları arasında yer alan deve sütü, litresi 100 liradan alıcı buluyor. Günde 3 kez makineyle sağılarak, elde edilen deve sütü, Türkiye'nin birçok şehrinin yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor.

"ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA GİBİ ÜLKELERE GÖNDERDİK"

Sığma Mahallesi'nde oturan ve 30 yıldır deve üreticiliği yapan Raşit Durmaz, "15 yıldır deve sütü üretimi de yapıyorum. 9 devem var. 1 deveden 2 ile 3 litre arası süt alıyoruz. Litresini 100 TL'ye satıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'ye yoğun olarak deve sütü gönderiyoruz. Yurt dışından tatile gelenler, dondurulmuş deve sütlerimizi yanlarında götürüyor. Hollanda, Almanya, Fransa gibi ülkelere de deve sütü gönderdik" dedi.

"DEVE SÜTÜNE YOĞUN TALEP VAR"

Deve sütünün şifa kaynağı olarak görüldüğünü belirten Durmaz, "Koronavirüs döneminde, deve sütüne yoğun talep var. Bağışıklığa iyi geldiği biliniyor. Taleplere yetişemiyoruz. Talep oranı geçmişe göre, yüzde 150 arttı. Alıcılar için liste oluşturduk. Müşterilerimiz sıralarını bekliyorlar" diye konuştu.

"BU SÜT SAYESİNDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ GÜÇLENİYOR"

Deve sütü üreticilerinden Ahmet Bulanık ise "Bu süt sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi kuvvetleniyor. Bu yüzden aşırı talep mevcut. Taleplere yetişmemiz çok zor çünkü develer, inekler gibi çok süt vermezler. Biz sütlerimizi  eksi 18 derecede dondurup, siparişlerimizi hazırlamaya çalışıyoruz" dedi.

Kaynak: Editör: Cahit Baki Can KELEK
Etiketler: DEVE, SÜTÜNE, TALEP, ARTTI,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı