Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

EKONOMİ 23.06.2022 - 11:26, Güncelleme: 21.09.2022 - 11:57 2079+ kez okundu.
 

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Reuters ve Bloomberg anketinde biri hariç tüm ekonomistler faizin sabit bırakılmasını bekliyor.
Küresel faiz artışları ve mayıs ayında yüzde 73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.   Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinin yüzde 13’e indirileceği görüşünde.   Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin 25’i bugünkü toplantıda faizin sabit bırakılacağını beklerken, bir ekonomist 100 baz puanlık indirim öngördü.   ENFLASYON 24 YILIN ZİRVESİNDE   Ekonomistlerin beklentileri 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonda zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.   Ancak anketteki katılımcıların çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor.   Yılsonu için tahmin veren toplam 9 katılımcının tamamı politika faizinin yüzde 14’te kalacağını öngörüyor.   Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemişti. Mevcut politikada hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak şekilde yatırımların düşük faizle özel sektör tarafından yapılması istiyor. ARALIKTAN BU YANA SABİT TUTUYOR   TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti. O günden beri ise faizlerde değişiklik yapılmadı.   Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.   TCMB enflasyondaki yükselişe rağmen son beş toplantısında politika faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinde olduğunu belirterek önümüzdeki dönem faiz kararlarına ilişkin bir sinyal vermiyor.   Bazı ekonomistler artık TCMB’nin kararlarının öngörülebilirliğindeki azalış sebebiyle son aylardaki PPK anketlerine katılmamayı seçiyor.   TL’DE BU YILKİ KAYIP YÜZDE 24   Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.   Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun süre dar bantta işlem gören TL, finansal piyasalardaki küresel gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti.   TCMB, faiz kararını 23 Haziran saat 14’te açıklayacak.
Merkez Bankası bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Reuters ve Bloomberg anketinde biri hariç tüm ekonomistler faizin sabit bırakılmasını bekliyor.

Küresel faiz artışları ve mayıs ayında yüzde 73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

 

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinin yüzde 13’e indirileceği görüşünde.

 

Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin 25’i bugünkü toplantıda faizin sabit bırakılacağını beklerken, bir ekonomist 100 baz puanlık indirim öngördü.

 

ENFLASYON 24 YILIN ZİRVESİNDE

 

Ekonomistlerin beklentileri 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonda zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

 

Ancak anketteki katılımcıların çoğu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz tepkisi verilmeyeceği beklentisini koruyor.

 

Yılsonu için tahmin veren toplam 9 katılımcının tamamı politika faizinin yüzde 14’te kalacağını öngörüyor.

 

Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemişti. Mevcut politikada hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak şekilde yatırımların düşük faizle özel sektör tarafından yapılması istiyor.

ARALIKTAN BU YANA SABİT TUTUYOR

 

TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çekmişti. O günden beri ise faizlerde değişiklik yapılmadı.

 

Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

 

TCMB enflasyondaki yükselişe rağmen son beş toplantısında politika faizini değiştirmedi. Banka liralaşma odağında bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinde olduğunu belirterek önümüzdeki dönem faiz kararlarına ilişkin bir sinyal vermiyor.

 

Bazı ekonomistler artık TCMB’nin kararlarının öngörülebilirliğindeki azalış sebebiyle son aylardaki PPK anketlerine katılmamayı seçiyor.

 

TL’DE BU YILKİ KAYIP YÜZDE 24

 

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

 

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle uzun süre dar bantta işlem gören TL, finansal piyasalardaki küresel gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti.

 

TCMB, faiz kararını 23 Haziran saat 14’te açıklayacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kanalakdeniz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.